Kupujete chalupu? Pozor na skryté záludnosti – díl 1.

19.05.2022

Pořízení vysněné chalupy se může snadno proměnit v noční můru. Stačí zanedbat prověřování důležitých parametrů a spolehnout se na informace od prodávajícího. Přitom by stačilo mít k ruce realitního profesionála, který nemovitost důkladně prověří.

Zájem o chaty a chalupy je v posledních letech mimořádný. Běžně se o koupi jediného objektu uchází i několik desítek zájemců. V letošním roce se dá sice vzhledem k aktuální situaci očekávat lehké opadnutí zájmu, tím spíš by ale případní zájemci měli být opatrní. U rekreačních objektů totiž často více než jinde platí, že nezkušený zájemce může snadno narazit.

Pozor na zdroj a kvalitu vody

Některé problémy zájemce napadnou hned na prohlídce. Jednou z nich je zdroj vody. Je totiž velký rozdíl, pokud je chalupa připojena na veřejný vodovod nebo má vlastní studnu. V posledních letech jsou častější problémy se suchem a poklesem hladiny spodních vod. Snadno se tak stane, že ačkoliv byla předchozí sezónu ve studně voda, nyní zeje prázdnotou. V případě chybějícího alternativního řešení bude nutné nechat studnu prohloubit, což s sebou nese náklady v desítkách tisíc korun. Jestli studna zcela chybí, investice násobně vzroste, přičemž se neobejdete bez stavebního povolení. V některých lokalitách si navíc studnu nevybudujete, protože je to zakázáno. Pokud má chata nějaký zdroj vody, je třeba si nechat udělat rozbor jeho kvality. Nepozornému kupujícímu se snadno může stát, že koupí chalupu, kde místní voda bude vhodná tak maximálně na zalévání trávníku.

Příjezdová cesta nebo cizí pozemek

Komplikace ale mohou nastat i u tak banálních věcí jako je například příjezdová cesta k nemovitosti. Nový majitel by si měl ověřit, zda je součástí pozemku. Pokud tomu tak není, může to způsobit naprosto nečekané problémy.

"Setkala jsem se i s případy, kdy se na pozemek dlouhá léta jezdilo přes cestu, která byla ve vlastnictví jiného majitele. Dokud se pozemek neprodal, nebyl s příjezdem problém. Pak se ovšem vše změnilo," upozorňuje Kamila Buráňová z RE/MAX G8 Reality.

V případě, že na pozemek nevede jiná cesta, lze se domáhat práva nezbytné cesty, což v nejkrajnějším případě může znamenat i dlouholetý spor. Bude-li na pozemek jiný přístup, právo nezbytné cesty nelze uplatnit a majitel musí jezdit jinudy. Dokonce ani pozemek, na kterém stojí chalupa, nemusí patřit stejnému majiteli. I to může do budoucna přinést nečekané problémy.

Sušárnu banka financovat nemůže

Existuje celá řada dalších problematických bodů, které laik nemá šanci včas odhalit. Jedním z nich je také stav na katastru nemovitostí, kde je nutné důkladně prověřit, zda nemovitost ve skutečnosti odpovídá stavu, ve kterém je na katastr zanesena a jak je zkolaudována.

"Setkala jsem se například se situací, kdy na první pohled pěkná chalupa byla v katastru nemovitostí zanesena jako sušárna nebo sklad. V takovém případě není z hlediska zákona určena pro obývání a banka na ni nemůže poskytnout hypotéku," varuje Kamila Buráňová. Snadno tak může nastat problém s financováním a zájemce musí od koupě nakonec odstoupit.

Jaké další záludnosti mohou koupi vysněné chalupy zkomplikovat si řekneme v pokračování článku. Mezitím se můžete nechat inspirovat naší nabídkou prověřených nemovitostí.

Zdroj: Redakce RE/MAX G8 Reality