Dražší hypotéku vynahradí levnější nemovitost

21.08.2023

I když se zájem o nové hypotéky opět pomalu probouzí, stále u potenciálních kupujících převládá přesvědčení, že současná situace pořízení bytu či domu nenahrává. Stačí se ale stavem na realitním trhu trochu hlouběji zabývat, aby bylo zřejmé, že v mnoha případech může naopak jít o velmi zajímavou příležitost. Ceny nemovitostí klesly a i přes vyšší měsíční splátku jde o rozdíl, který se vyplatí. 

Aktuálně nabídkové úrokové sazby jsou nadále velmi vysoké a nedá se předpokládat, že by se situace v dohledné době měla změnit. Na ochlazení zájmu o nové hypotéky ale musel nutně zareagovat také trh s nemovitostmi. Jejich ceny tak nyní již několik měsíců stagnují a v některých lokalitách dokonce klesají.

Trh je zároveň pomalejší a případní zájemci tak mají v některých lokalitách čas na to si pečlivě vybírat či jednat o ceně. V nabídce je díky tomu také větší množství nemovitostí. Na druhou stranu, větší zlevnění se již příliš očekávat nedá a střednědobý výhled naznačuje, že ceny nemovitostí do budoucna opět porostou.

Vlivem dražších hypoték nastala změna také u developerských projektů. Zatímco dříve bylo obvyklé, že se velká část bytů rozprodala ještě předtím, než se "kopnulo do země", roste počet hotových bytů před kolaudací, které na svého majitele čekají.

S ohledem na výše uvedené se v tuto chvíli více jak kdy dříve vyplatí pečlivě počítat. Když byly úrokové sazby nejníže, odpovídal půjčený milion měsíční splátce v rozmezí zhruba 3 600 až 4 000 korun (fixace 7-10 let, sazba 1,69 % – 2,39 %), nyní je to přibližně 5 800 až 6 300 korun. (fixace 3-5 let, sazba 6,2 % – 5,7 %). Pokud si uvedenou měsíční splátku vynásobíte počtem půjčených milionů, budete znát rozdíl mezi tím, kolik byste měsíčně spláceli tehdy a kolik nyní.

V případě, že si nyní půjčíte například 4 miliony, bude vaše splátka zhruba o 9 tisíc vyšší. To znamená, že za rok zaplatíte přibližně o 108 000 korun více. Pokud si budete chtít pořídit byt například v Praze, budete si muset vzít hypotéku, která může být ročně i zhruba o čtvrt milionu korun "dražší" než byla před 2 roky.

Na druhou stranu, byt v některých případech pořídíte o 1 až 1,5 milionu korun levněji než dříve. Pokud u hypotéky zvolíte tříletou fixaci, dá se očekávat, že po jejím uplynutí bude situace na hypotečním trhu klidnější a úvěry na bydlení budou výrazně zajímavější než jak je tomu nyní. V ideálním případě tak hypotéku na pražský byt "přeplatíte" o 750 tisíc korun, ale pořád jste přinejmenším o čtvrt milionu korun "v plusu" v porovnání s tím, když byste takový byt pořizoval před dvěma roky.

Pro ještě konzervativnější zájemce přichází v úvahu i pětiletá doba fixace. V takovém případě se vyhnete potenciálním rizikům a nemovitost pořídíte za stejných podmínek jako dva roky zpět.

Ať už zvolíte první nebo druhou variantu, je důležité si uvědomit, že současná doba přeje takovým zájemcům o bydlení, kteří jsou schopni pečlivě počítat nebo se obrátí na realitní specialisty.

Zdroj: Redakce RE/MAX G8 Reality