Jak se budou vyvíjet ceny bytů po létu?

09.08.2022

Ceny nemovitostí doposud rostly, nyní se ale tento trend proměňuje. První signály se již projevují. Co se s trhem děje shrnuje náš analytik Iztok Toplak z RE/MAX G8 Reality.

Ve druhém čtvrtletí jsme stále ještě pozorovali nárůst cen. Oproti začátku roku šlo až o pětiprocentní nárůst cen v Praze a devítiprocentní nárůst cen mimo Prahu. V průměru tak nemovitosti v celé republice ve druhém kvartálu vzrostly o 8 procent oproti prvnímu kvartálu. Tento vývoj se však bude měnit. Podle dat o rezervacích zakázek na třetí čtvrtletí letošního roku již vidíme, že se růst cen zastavuje.

"V rámci republiky dojde k zastavení růstu, v rámci hlavního města Prahy pak už uvidíme dokonce pokles cen," říká Iztok Toplak, analytik G8 Reality.

Situace v Praze:
V Praze se průměrná cena bytů pohybuje aktuálně lehce nad 120 tis. Kč za m2 a má klesající tendenci.
Panelové byty dosáhly svého maxima už začátkem roku a teď ceny lehce klesají. Průměrná cena panelových bytů v Praze je aktuálně okolo 109 tis Kč za m2.
Cihlové byty až do druhého čtvrtletí zdražovaly. Ve třetím čtvrtletí však můžeme očekávat pozastavení růstu cen v tomto segmentu. Průměrná cena cihlových bytů je 130 tis. Kč za m2

droj: Iztok Toplak, RE/MAX G8 Reality

Situace mimo hlavní město:

Naopak mimo Prahu realizace prodejů ukazují, že ceny pořad mírně rostou.

Aktuálně je průměrná cena bytů mimo Prahu už přes 60 tis. Kč za m2.
Evidentně zájemci o nákup bytů v Praze a jiných dražších lokalitách svůj záměr přehodnotili a zajištují si svoje bydlení tam, kde jsou ceny ještě relativně příznivé.

Průměrná cena bytu za čtvereční metr aktuálně dosahuje už 75 tis. Kč.

Zdroj: Redakce RE/MAX G8 Reality